piątek, 17 stycznia 2014

Co jest najważniejszą kompetencją konsultanta BPM?

Dzisiaj kiedy 80% funkcjonalności procesu biznesowego można narysować za pomocą strzałek i kwadracików, najważniejszą kompetencją konsultanta BPM jest umiejętność zrozumienia zagadnień biznesowych.

Do tej pory obowiązek wyspecyfikowania algorytmów biznesowych leżał (i leży jeżeli programujemy system) po stronie biznesu zamawiającego.

Wykonywało się to za pomocą żmudnej analizy biznesowej, to dlatego tak ważna była (i jest [...]) funkcja analityka, który stawał się tłumaczem świata biznesowego na programistyczny.

W przypadku nowoczesnej platformy BPM programista jest już prawie nie potrzebny, a analityk może bezpośrednio przekładać wymagania biznesowe na diagramy BPMN. Pod tym względem nie wiele się dla niego zmienia bo każda analiza zawiera diagramy UML, arkusze XLS z obiektami biznesowymi, tabeli DOC ze spisanymi parametrami, ścieżkami przepływu i innymi ustaleniami.

Niestety pracą Analityka jest analiza, czyli:
Analiza (łac. [now.] analysis, od gr. ἀναλύειν analyein, „rozdzielić”, od ἀνα- ana- oraz lyein, „rozluźnić, rozwiązać, zniszczyć”) – rozkład na składniki/czynniki (w sensie materialnym i niematerialnym); przeciwieństwo syntezy.

Zatem analityk przyjmuje postawę reaktywną i spisuje to czego się dowie na spotkaniach. Oczywiście dobry analityk tak poprowadzi spotkanie, by złożone zagadnienie rozłożyć na czynniki pierwsze. Jednak docelowe rozwiązanie zawsze podaje Klient.

Paradoks polega na tym, że w większości Klient, który decyduje się na zakup dedykowanego systemu, robi to bo jego obecne rozwiązanie przestało działać, a więc jest nieadekwatne do sytuacji.

Jeżeli takie rozwiązanie zaimplementujemy w nowej aplikacji, nic się nie zmieni....

Nowoczesne platformy BPM pozwalają na to by zaraz po analizie zrobić syntezę i zaproponować Klientowi biznesowe rozwiązanie, pasujące do nowej rzeczywistości.

Synteza (z gr. σύνθεσις synthesis, „zgoda”, od συντιθέναι syntithenai, „składać”, od συν- syn- i τιθέναι tithenai, „umieścić, położyć”) – termin oznaczający tworzenie bardziej złożonego dzieła z prostszych elementów; może mieć charakter materialny (np. w chemii) jak i abstrakcyjny (w literaturze). Przeciwieństwem syntezy jest analiza (lub rozkładrozpad).

A więc konsultant BPM powinien umieć analizować i syntezować. 
Przy czym syntezy wykonanej na papierze nie da się odebrać (jest nowa, nie zrozumiała, za bardzo abstrakcyjna dla biznesu), dlatego warto aby synteza odbywała się na platformie BPM, wtedy od razu jej wynik będzie można dotknąć, sprawdzić, zweryfikować.

Szkoda tylko, że Klient zaczyna doceniać taką pracę po kilku miesiącach czarnego PR, który jest naturalną konsekwencją przystawiania miary dla programowalnych systemów do projektów BPM.

Chodzi o to, że synteza wymaga szereg prób, których część to ślepe uliczki. Według stereotypu podejścia programistycznego, ślepa uliczka to błąd (techniczny, architektoniczny, biznesowy).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz